Hodnocení na webu ČSA

14.10.2008 14:45

Text, kterým hodnotí Pavel Křivák kvalifikaci:
O tomto víkendu se v Kostelci nad Orlicí tradičně rozhodovalo o účastnících 2.ČSL mužů pro rok 2009. Z osmi týmů si 2.ligu v příštím roce zajistil Painbusters Most, který svoji druholigovou účast uhájil a nováček Univerzita Brno, která bude jediným zástupcem moravské metropole v ligových softballových soutěžích. !POZOR! Všechny čtenáře upozorňujeme, že se jedná o „silně subjektivní" hodnocení, které však nemá za cíl nikoho poškodit ani kritizovat. Snaží se jen přinést pohled pro ty, kteří se akce nezúčastnili.

Turnaj se hrál systémem dvě skupiny a následného play-off, kdy se vítězové utkali o první postupové místo. Poražený měl možnost opravy s vítězem zápasu dvojek.

Podle očekávání se ve 2.lize zachránil Most, který přivezl do Kostelce silnou sestavu. Jasný favorit potvrdil očekávání. I když průběhy některých zápasů nebyly tak jasné, jak naznačují výsledky. V prvním utkání Most porazil Trhové Sviny 10:0, ale v následujícím severočeském derby proti zkušené Kadani musel ještě vloni prvoligový klub pořádně zabrat. Vítězství 5:1 bylo dost upracované a bylo jasné, že o 1.místě ve skupině není zatím jasno. V neděli ráno nastoupil Most proti Buldokům z Lednice. A musel vyhrát. Protože jinak mohl 1.místo obsadit jeho soupeř a nebo Kadaň. Za stavu 4:4 se většina diváků začala zajímat, jak si vede Kadaň na druhém hřišti. Proti Trhovým Svinám vedla 8:5. Pak se však obě utkání rychle zlomila v rozdílové výsledky. Most vyhrál 14:4, Kadaň 16:6 a o postupujících bylo jasno. V rozhodujícím zápase s Univerzitou si už Most nenechal výhru ujít a jasně svého soupeře přehrál. Po rozdílovém výsledku 11:1 mohl slavit.
Po několika letech se na kvalifikaci objevil tým Kadaně. Celek složený z velezkušených hráčů se prezentoval solidním výkonem. Všechny soupeře, které mohl porazit, porazil. V posledním zápase s domácím Kostelcem však tahal již od začátku za kratší konec. K vítězství scházely síly a možná také druholigová motivace.
Příjemným překvapením byl mladý celek Bulldogs Lednice. Jihomoravský tým (POZOR! Nezaměňovat s Ledenicemi) hrál velmi slušný softball. I když byl přesným opakem Kadaně, co se týká věkového průměru. Ve většině zápasů však doplatil na to, že má ve svém středu pouze jednoho nadhazovače. A to je na takový turnaj málo. Jinak předváděl velmi dobrou hru v útoku a dokázal se postavit se ctí všem soupeřům.

Posledním celkem A skupiny byly jihočeské Trhové Sviny. Ty si svůj cíl splnily již vítězstvím v oblastním přeboru, kde za sebou nechaly ambiciózní týmy Ledenic a Sezimova Ústí. Na turnaji se dokázali postavit jen jihomoravanům, kterým podlehly 6:9. Ostatní dva zápasy prohrály rozdílem.

 Skupina B vyloženého favorita neměla. Univerzitě Brno utekl loňský postup díky jedné chybě a tak bylo jasné, že si bude brousit zuby i letos. Také domácí Klackaři se již o postup snaží několik let a letošek nebyl výjimkou. Černým koněm mohl být tým ze Sedlčan, který byl nováčkem turnaje. A také Patriots Liberec vloni bojoval o postup.

 Jenže Liberec letos přijel úplně v jiné sestavě. Zkušenost vystřídalo jen bojovné mládí, které na své soupeře nestačilo. Dvě porážky rozdílem a jednou 2:8 se Sedlčany odsoudily Patrioty na poslední místo.

 Pegas Sedlčany si vedl dobře a postup do play-off mu utekl mezi prsty. V rozhodujícím zápase se utkal s Klackaři. Vítěz bral 2.místo a tak měl zápas napětí od začátku až do úplného konce. Sedlčany nezačali dobře a brzy prohrávaly. Klackaři byli v útoku aktivnější a po jediném homerunu turnaje, který odpálil Mirďas Sejkora ml. se ujali vedení 3:1. Pak však začaly domácím docházet síly a tak mohl tlačit soupeř. V 6.směně se Pegasu podařilo vyrovnat na 3:3. Klackaři však v 7.směně dokázali bodovat, když na plné mety hodil nadhazovač Sedlčan BB. Tu samou šanci však měl také Pegas. V dohrávce zápasu měl 2M a 3M obsazenou. Ale pálkař, místo aby chtěl utkání svým odpalem rozhodnout, si šel vystát BB. Za stavu 1-3 nechal proletět středový nadhoz, který domácí nadhazovač zariskoval, aniž se pokusil o odpal. Pak přišlo „vymodlené" BB a tím plné mety. Další pálkař však již vyrovnávací bod domů nestáhl a tak se radoval soupeř.

 Domácí Kostelec střídal dobré výkony s horšími. Začal jasnou výhrou s Libercem 11:1. Pokračoval jasnou porážkou s Brnem 0:10. Pak „upocený" výkon se Sedlčany 4:3. Následoval první zápas play-off s Kadaní a opět dobrý výkon 17:7. Hned na začátku svého soupeře zatlačil, vedl 8:0 a zdálo se být rozhodnuto. Pak se Kadaň vzepjala k poslednímu náporu a dokázala 6x skórovat. V závěru však Klackaři opět zabrali a pokořili soupeře rozdílem 16:6. V posledním a rozhodujícím zápase je čekal znovu soupeř z Brna. A bohužel opět přišel jeden ze slabších výkonů. Stejně jako v zápase ve skupině utkání skončilo jasným vítězstvím brněnských. Tentokrát v poměru 11:3. Kostelci došly evidentně síly a nebyl schopen Univerzitě vzdorovat. Soupeř ukázal, že byl na turnaj lépe připraven a i přesto, že měli Klackaři ve svém středu hráče s ligovými zkušenostmi, ani v jednom zápase na Univerzitu nestačili.

 Brno se po loňském neúspěchu poučilo a to se vyplatilo. Během roku sehrálo dostatek zápasů s dobrými týmy a získalo tak cenné zkušenosti, které vloni scházely. Také v dovednostech se hráči zlepšili a to bylo na obraně znát. Útok se vyznačoval pestrostí a to byl pro většinu obran problém. Na turnaji podávala Univerzita konstantně dobrý výkon a zcela zaslouženě si vybojovala postup. Zachránila tak na poslední chvíli čest brněnskému softballu, kterému hrozilo, že po dlouhých letech nebude mít zastoupení v žádné ligové soutěži.

Můj komentář k hodnocení:
Myslím si, že to vystihl úplně přesně. Byli jsme příjemný překvapením, hráli jsme velmi slušný softbal. To, že jsme doplatili na jednoho nadhazovače - s tím bych tak velice nesouhlasil. Mara házel výborně, snad jedině v zápase s Mostem by se dal vystřídat - jednalo se o tu jednu směnu, kdy ho soupeř rozstřílel. Kvalita Mostu byla ale na vysoké úrovni, takže kdo ví, jestli by to pomohlo, asi by to zápas prodloužilo, ale jestli by to vedlo k vítězství???? V ostatních zápasech jsme rozhodovali o vítězství nebo připisovali body po polovině a v konci utkání. No jisté ale je, že další nadhazovače potřebujeme! Standa bude delší dobu odstavený, slibně se jeví Snovik a asi by to měl zkusit i Jara - házel dobře za základku. Přes zimu si to natrénují všichni!!!!! Aspoň základ!!!! Nebránil bych se ani přestupu nějakého nadhazovače - hledejte, hledejte, hledejte!!!

Kouč