"Kdo by neznal Buldoky" - Jaroslav a Lucie Šuldesovi

09.04.2013 21:05

 

První buldočí manželský pár, oddávaný samotným Koučem za účasti ostatních spoluhráčů, "Pořád se všechno protahovalo, ale nakonec kluci dojeli a dojeli s pálkami a udělali nám takovou pěknou slavobránu, pod kterou jsme prošli" popisuje Jarek svůj (hned po narození syna Davida) nešťastnější den v životě. Společně vychovávají dvouletého syna, který, podle jejich slov, doplní v budoucnosti buldočí řady a bude oporou týmu.

 

Otázky pro Jarka:

1.      Jak se dostal k softbalu a co tě k němu přivedlo?

K softbalu jsem se dostal přes Kouče, který vlastně tuto hru nejdřív hrál v Olomouci na univerzitě, potom začal trénovat v Lednici na základní škole. Nás, které to chytlo, bylo v ročníku víc, tak s námi začal pracovat. No a my jsme byli jeho první generace softbalistů a myslím si, že jsme to dotáhli docela daleko. Podařilo se nám postoupit z regionálního kola do celostátního v Praze, kde jsme obsadili tuším 6. místo ze 12 týmů. Byl to poměrně úspěch na tu dobu, kdy se vlastně softbal teprve začal rozvíjet. Kromě mě hrál ještě v týmu můj brácha (Radim Šuldes, pozn. red.), Mojmír Baroň, Marek Dora a další. Po nás pak následovali další hráči, ale my jsme byli ti, kteří to nakopli na úplném začátku.

2.      Byl jsi taky u vzniku Bulldogs Lednice. Co si vybavíš, když zavzpomínáš?

Můj největší zážitek na začátku Buldoků byl vítězství nad Zlínem v Pezinku. To byl takový bod zlomu, pak už jsme začali vyhrávat. Do té doby jsme byli nezkušení, pořád jsme prohrávali, ale v tom zápase se Zlínem jsme nejprve prohrávali, dokázali jsme to otočit a pak ta následná euforie z vítězství, tu cítím do dneška. To bylo něco, jak jsme tam plotem lomcovali a štěkali (směje se). To byl pro mě největší zážitek ze začátku Buldoků.

3.      Hraješ i jiné sporty, popř. máš i jiné koníčky?

Tak hraju ještě fotbal a teď mě ještě hodně baví vinaření s tchánem. To mě teď hodně chytlo, protože každý rok obděláváš vinohrad a každý rok vidíš, jak ti to vzkvétá pod rukama. Je to taky o tom, že tu svoji práci vidíš, vidíš, jak ti roste. Když si tu úrodu posereš, tak z toho nic nemáš, ale když se snažíš tak z toho něco máš. To je jedna věc. Druhá je ještě to, že mě baví dělat to víno, pak ho koštovat, ale není to o tom, že se napiješ a pak máš „lišu“. Líbí se mi, že každý rok děláš víno, každý rok je jiné, čím dál tím lepší, ale pořád je co zdokonalovat.

4.      Jaký je tvůj post na hřišti? Chtěl bys hrát i nějaký jiný?

Hraju nejčastěji v zadním poli, většinou buď v pravém, nebo levém, ale moc mě to tam nebaví, protože tam létá málo míčů. Hrávám taky na první metě, kde mě to baví víc, protože je to živější, létají na tebe míče, ty na ně musíš reagovat, zpracovat je. Je to záživnější post než zadní pole.

5.      Jaké máš na zádech číslo a proč?

Nejdřív jsem měl 20, protože když se vybírala čísla, tak já jsem měl silnou angínu, takže jsem dostal jeden z dresů, které byly navíc. Později jsme si nechali dělat nové dresy, tam už mám číslo 33, což je podle mého největšího vzoru i idolu, kterým je El Bunda, fotbalová hvězdaPolk High Panters (Polkova střední škola).

7.      Vy dva jste byli první sezdaní Buldoci. Jak se vám líbila softballová slavobrána?

Bylo to 26. 6. 2010 a byl to můj nejšťastnější den života po narození mého syna Davida. (tuhle větu říkal okamžitě, nenechal mě ani dokončit otázku :-) ).

My jsme do poslední chvíle čekali, jestli někdo dojede, pořád jsem se Kouče (ten Lucka a Jarka oddával, pozn. red.) ptal, kde všichni jsou.  Pořád se všechno protahovalo, ale nakonec kluci dojeli a dojeli s pálkami a udělali nám takovou pěknou slavobránu, pod kterou jsme prošli. Byl to moc pěkný okamžik, když na svatbě byli kromě rodin i kamarádi, bylo to trošku jiné a bylo to prima.

8.      Učíš už vašeho Davídka házet a pálit?

Snažím se, ale Davidovi jsou jenom dva roky, takže zatím toho moc nezvládá. Do míče kopne, zvedne, donese ho, ale zatím nehodí. Každopádně máme v plánu ho zapojit do softu v Lednici, doufám, že to dotáhne jednou daleko. Doufám, že po nás zdědí sportovní geny a vítězné ambice, pak myslím, že tu máme jednoho z favoritů a třeba z něj vyroste reprezentant. Pokud mu vydrží zdraví a bude ho soft bavit, a pokud tu dál budou Buldočí žáci, kadeti, junioři, muži a do budoucna třeba jednou extraligový tým, tak si myslím, že náš David bude jeden z nich. To je ale ještě otázka budoucnosti, zatím nikdo neví, jestli ho bude sport bavit.

 

Otázky pro Lucku:

1.      Ty jsi odehrála za Buldoky nějaké zápasy, jaké to bylo?

No odehrála. Pamatuju se, že se mi hrozně klepaly nohy a měla jsem srdce asi v kalhotách.

2.      Vychováte z vašeho Davídka Buldoka?

Já jsem tak napůl pro a napůl proti. Trochu mi vadí, že softbal je jednostranně zatížený sport. Ale pokud ho to bude bavit, tak mu určitě nebudu bránit. Důležité je ale zázemí, které teď v Lednici moc není, tak snad se tady podaří to hřiště vybudovat.

3.      Na svatbě se odpalovala „Jarkova svoboda“, jak to vypadalo?

Já jsem dostala na konci slavobrány míč a Jarek dostal pálku. Míček jsem mu nadhodila, ale jemu se to moc nepovedlo. Já jsem teda byla hodně nervózní, moc jsem z toho neviděla, hlavně jsem to chtěla mít za sebou (směje se).

4.      Kdyby se jednou založil v Lednici ženský tým, hrála bys za něj?

Kdybychom už měli odrostlé děti, tak bych si i zahrála.

 

Několik zápasů jste odehráli společně za Buldoky, jaké to bylo?

Lucka:

Já ani nevím, že tam Jarek byl. Spíš jsem slyšela ostatní kluky, jak mi říkali, co mám dělat. Hrála jsem v zadním poli, protože ve vnitřním jsem být teda nemohla. Na pálce to dost záleželo, jestli se soupeř slitoval a nadhodil mi normálně, nebo nenormálně

Jarek:

Já jsem se svojí budoucí ženou hrál velmi rád, byl jsem rád, že byla součástí týmu a mohla tam se mnou při softu být.

Lucka:

Jo jo, proto na mě pořád řval a proto jsme se pořád hádali! (oba se smějou)

 

autor:        Standa