Kouč a Perník jsou veteránskými mistry republiky!!

09.05.2013 23:29

 

Publikováno 9.5. - 

Už minulý rok měl tatík (Kouč, Stanislav Straškrába st., pozn. red.) hrát na veteránském mistrovství republiky v softballu. Oslovil ho tým z Kunovic, ale on jejich volání a moji nezměrnou touhu ho na takové akci vidět, nenaplnil. Proto jsem se letos rozhodl, že ho tam dotáhnu klidně svázaného. Kluci z Mistrálu Praha a Chomutova letos opět skládali tým, který měl minimálně obhájit druhé místo z loňského turnaje. Milého otce jsem okamžitě přihlásil do týmu a jako další posilu jsem přihodil Perníka (Milan Pernický, pozn. red.). Ještě jsem se snažil o jeho bráchu Devona (Pavla, pozn. red.), ale ten bohužel nemohl přijet kvůli zdravotním problémům. Takže nakonec dva Buldoci se stali součástí týmu STS Chvojkovice – Brod.

 

autor:        Standa


Veteránské mistrovství je neoficiální akcí ČSA a hraje se ve třech kategoriích. První a tou, ve které naši důchoďáci hráli, byla kateorie 35+. Dál pak 45+ a 55+. Překvapivě právě v nejstarší bylo nejvíce týmů – celkově 7 a hrála se na dvě skupiny a následné finále. Teď se musím ještě na moment zastavit, než popíšu, jak si Chvojkovice vedly, protože tato kategorie byla prostě neuvěřitelná! Jeden příklad za všechny – stál jsem u plotu hřiště a po cestě se pomalu šourali směrem ke hřišti dědoušci  a na zádech vláčeli tašky. Jako poslední šel snad nejstarší, dlouhé šedivé vlasy, vousy rovněž a navíc spletené do copánku. V ruce držel sportovní tašku, která zažila Franze Josefa, ve tváři upracovaný a zmožený výraz, kulhal. Říkal jsem si, že je to asi nějaký důchodce, který si krátí cestu přes sportovní areál do domova pro seniory. Nemohl jsem se víc mýlit! Milý pán si tašku položil na lavičku a z ní vytáhl nádherný tmavě modrý vyšívaný dres, a jakmile se do něj oblékl, začaly se dít divy. Narovnaly se mu záda, přestal kulhat a v očích mu začaly svítit jiskřičky. Potom si stoupl na nadhazovací prkno a začal házet nadhozy, které by byly oříškem i pro zkušeného pálkaře.

Zápasy této kategorie byly vyhrocené, každý chtěl vyhrát a hráči dělali vše, co bylo v jejich silách. Viděli jsme slajdy na mety, skoky po odpalech a skvělé běhy! Tito pánové i vysloužili můj (a myslím, že nejenom můj) nezměrný obdiv a úctu!

Teď už ale k samotnému turnaji:

Ve skupině 35+ byli kromě STS ještě Přírodní vědy Praha, Fulleros de la Habana, Amasoma Příbram a Podolí. Hrálo se na 45 minut plus 5 minut dohrávku. Ty se nehrály klasicky, ale zápas končil přesně po úderu padesáté minuty. Toto omezení bylo zavedeno kvůli velkému počtu zápasů, které se bezpodmínečně musely stihnout odehrát v jednom dni. Výhodou proto bylo hrát v základních skupinách jako hostující tým, protože pak se mohlo stát, že byl zápas v polovině útoku ukončen. Takto se to například stalo Příbrami, která s STS prohrávala, ale v dohrávce měla pouze jeden out a obsazeny všechny mety, když byl zápas ukončen. Kvůli tomuto pravidlu bylo nanejvýš důležité skórovat už v prvních směnách, což se našim poměrně dobře dařilo. Chvojkovice postupně vyhrály všechny zápasy a hladce si probily cestu do finálového zápasu, kterým byl celý turnaj ukončen na centrálním hřišti. Finále se nehrálo na čas, ale na 5 směn, a našim soupeřem se stala právě Příbram. Tým, který má bohaté ligové zkušenosti, silové pálkaře a dva opravdu kvalitní nadhazovače. Ukázalo se ale, že ve Chvojkovicích byla kvalita posunuta ještě výš a brzké vedení zaručovalo klid. Amasoma se nebyla schopna protlačit přes skvěle házejícího Vlčáka z Chomutova na domácí metu.  Udeřila až v poslední směně, kdy naši vyrobili několik chyb v poli, ale víc než jeden doběh nepovolili. S posledním fly outem v pravém poli bylo jasné, že už není třeba chodit na pálku a že STS Chvojkovice – Brod se stali mistry republiky!

Perník hrál celý turnaj na svých známých postech v zadním poli a na první metě. V poli pracoval, kromě jediné chyby v prvním zápase, spolehlivě a na pálce si počínal velice suverénně. Chudáka Kouče nepustili na jeho trojku a stavěli ho na první metu a do pravého pole. Především první metu si myslím dost užil. Oskar, z pozice catchera, rád háže, kam může, a Kouč to ze začátku několikrát nečekal. Oskar ho pak svým osobitým stylem zdrbal a hrálo se dál. Na pálce se tatíkovi podařilo v zápase proti Fulleros, kdy odpálilt trojmeťák, ale síly ho opustili u druhé mety, tak tam zůstal. Od Filipa Kolacího pak dostal pochvalu, že z krásného trojmeťáku udělal s přehledem dvojmeťák. Na konci turnaje pak dostali naši oba nadhazovači (Michal z Mistrálu a Vlčák) ocenění, každý hráč pak dostal minidres české reprezentace, na kterém bylo napsáno Veteránský šampion 2013 a jako pozornost dostal tým z fiktivní  Strojní a Traktorové Stanice ve fiktivní obci Chvojkovice-Brod pálku, kterou si pak odvezli naši dva staroušci.

 

Lépe strávený Den vítězství si neumím představit a doufám, že příští rok nás, na jinak slušně obsazené tribuně, bude z Lednice fandit o něco víc, protože vidět naše otce a dědečky, jak se snaží urvat každý míč a dobrovolně se válí v antuce, je nezapomenutelný zážitek. Závěrem bych dodal, že v průběhu turnaje se na vedlejším baseballovém hřišti konal MLB European Baseball Camp, kde se sjeli hráči snad z celé Evropy a byli zkoušeni scouty z Major League Baseball ve všech možných činnostech. Pro diváky to bylo velice zajímavé zpestření, ale já jsem se utvrdil v tom, že softball je ten pravý sport!