Úspěch v kvalifikaci o extraligu kadetů!!

15.04.2013 13:13

 

Publikováno 15.4. - 

            Druhý dubnový víkend se měla konat v Kostelci nad Orlicí kvalifikace kadetů. Po zrušení interpohárového turnaje, byla i tato soutěž zpočátku v ohrožení, ale nakonec se počasí umoudřilo a připravilo na místní podmínky poměrně teplou přehlídku aprílového počasí. Cílem buldočího týmu bylo vybojovat právo na účast v extralize kadetů. Plán turnaje začínal  tradičně cestou se společností ČD (času dost, čekej dlouho). Proto nebylo nutné dodržet čas srazu a stačilo přijít o půl hodiny později. Sice se tím zpozdil čas příjezdu do Kostelce o hodinu (21:50), ale aspoň bylo dost času na rozdání dresů (a taky vyzkoušení unifikované velikosti). Ubytování bylo v místní sokolovně.

            Samotný herní program odstartoval pro náš tým v 9:20 soubojem se Spectrem Praha. Hrálo se na hřišti B, infield a domácí meta byly přesunuty do prostoru zadního pole za první metou. Důvod byl nasnadě – místo antuky byla malá bažina. Rozpis nám přisoudil pro první zápas pozici domácího týmu. Na nadhozu začal Majkl, ale první nápor soupeře se úplně udržet nepodařilo – dopravil první bod. Jak nám, tak Spectru se povedlo otočit pět pálkařů, ale naše snaha ztroskotala na větším počtu strike outů (3-2).  V druhé směně na obou stranách dominovali nadhazovači jedenkrát podpořeni polem. Třetí směna byla zajímavější. Soupeř druhý bod. Buldoci ale zareagovali. Nejprve skóroval Lukyn po chybách pole, pak Majkl po trojmetovém odpalu.  Pro čtvrtou směnu byl Majký stažen z nadhozu a šel házet Lukyn. Hra byla na obou stranách totožná – tři pálkři, tři outy, z toho dva SO. Celý zápas rozhodla pátá směna. Lukyn pustil několik BB, pole ho po odpalech nepodrželo  a Spectrum dotlačilo čtyři body. Naši už v dohrávce nezareagovali a zápas byl ztracen. Ze strany buldoků to působilo o něco větší nervozitou jak v poli, tak na pálce (11 SO za 5 směn).

            Druhý souboj dne byl na hřišti A proti Joudrs Praha. Soupeř byl papírově nejslabší ve skupině, což se potvrdilo – chyběl mu nadhoz, který by ho podržel. Naši hráči začali na pálce. Na mety se dostávali nejčastěji na BB, poté se pohybovali agresivně po metách. V případě potřeby se byli schopni prosadit kvalitním odpalem. Po velmi velmi dlouhé době skončila první směna se skóre 22:1. Za tohoto stavu bylo potřeba zápas „pouze dohrát“. Kluci přidali 8 bodů a pro dohrávku nastoupil místo Lukyna Pytlík. Na prvního pálkaře chybovalo naše pole a pak svou roli pojal po svém. Ze čtyř pálkařů tři trefil, pak se slitoval a dával bezbolestná BB. Po sedmi obdržených bodech a jednom autu toho bylo dost. Na nadhoz šel Filip, který už si potřeboval nutně odskočit. Asi proto to tak to rychle ukončil. Dva pálkaře ze tří dal SO a bylo po zápase s neuvěřitelným skóre 30:8. Jediným negativem zápasu bylo lehčí zranění Riši Vavříka, který na katcherovi dostal míčem do kotníku.  

Poslední skupinové utkání proti ZŠ J. Wericha bylo přímým soubojem o druhé místo. Na nadhozu začal Majký s tím, že bude asi po třech směnách střídat, pokud vše půjde dobře. To se taky dařilo. Pestrou hrou jsme si vybudovali tříbodový náskok, soupeř přitom pouze jednou otočil lineup. Ve čtvrté směně jsme přidali čtyři body, ale nadhoz nechali. Soupeř se tentokrát osmělil prvním bodem. Čas zbýval na poslední pátou směnu, na nadhoz šel Lukyn. První dva pálkaři byli out, ale třetí se dostal na BB do hry a malé drama začalo. Soupeři startoval lineup od začátku. Několikrát byl plný stav, ale hru se z naší strany nepodařilo uzavřít. Werichovci postupně plnili mety a začínali stahovat body. Vše dospělo do stavu 7:4, druhá a třetí meta obsazena. Nejsilnější část sestavy už byla z pálky pryč, a tak se podařilo zápas ukončit strike outem.  

 

              První den skončil s bilancí 2 výher a jedné prohry. To znamenalo druhé místo ve skupině a ranní zápas proti vítězi skupiny C (Žraloci Ledenice) o přímý postup do extraligy kadetů. V případě prohry byla šance na postup podmíněna dvěma výhrami v řadě, to znamenalo být nejlepší z týmu, které nepostoupí přímo. Vzhledem k omezenému počtu směn pro každého nadhazovače (12 pro skupinu se 4 týmy, 10 pro třítýmové skupiny) na turnaj se rýsovaly dvě možnosti: Vsadit vše na jednu kartu a nechat Majkla odházet zápas proti Žralokům a v případě prohry ho mít ze hry pro nadhoz. Druhá varianta byla zápas vypustit, odházeli by to Pytlík s Filipem, pro první opravu by byl k dispozici Lukyn a na poslední zápas nasadit Majkla.

 

Žraloci Ledenice – Bulldogs Lednice

            Zápas jsme začínali na pálce, což nám dalo možnost oťuknout ranní formu soupeře. Pro první směnu měl jít na nadhoz Lukyn a podle situace by se vybrala lepší varianta. Díky záložnímu plánu jsme na rozdíl od Ledenic nebyli pod tlakem a mohli se soustředit na hru.

            První dva pálkaři se dostali do hry (BB a chyba pole) a agresivním během získávali mety. Třetí Majkl sice poslal svůj odpal na SS, ale znamenalo to stažení druhého běžce a průběžné dvoubodové vedení. Další kluci sice nedoběhli, ale ukázali, že nebudou lehkou kořistí pro Žraločí nadhoz. V obraně začal na nadhozu Lukyn. Prvnímu běžci sice umožnil zdarma obsadit metu, ale s dalšími třemi si poradilo vnitřní pole. Skóre bylo 2:1 pro nás.

            Druhá směna začala naším náporem na pálce. Díky dvěma BB jsme se dostali do hry, další dva pálkaři hity umožnili pohodlné stažení běžců. Soupeřův nadhoz nebyl v dobré pohodě a my toho plně využívali. Přidali třetí hit a domů dostali celkem pět Buldoků. Před dohrávkou bylo skóre 7:1 a taktika byla jasná - Majkl na nadhoz. Žraloci chtěli na náš nápor odpovědět, ale zůstalo to u jednoho doběhu, když se povedlo uhlídat běžce na druhé a třetí metě (7:2).

            Třetí směna byla z našeho útoku nejslabší – bez doběhu, pouze obsazená druhá meta. Žraloci jako již tradičně skórovali prvním pálkařem, jinak si je nadhoz s polem uhlídali (7:3).

            Čas utkání se pomalu chýlil ke konci a bylo jasné, že 4. směna bude poslední. Na pálku jsme nastoupili s chutí, nečekali na soupeřovi BB nebo strike outy a pěknou hrou pohřbili jeho šance na obrat přidáním 4 bodů. V dohrávce se na nic nezmohl a my po zásluze zvítězili 11:3.

            Buldoci postoupili do extraligy kadetů. Bilance turnaje jsou 3 výhry a jedna porážka. Pozitivní byla vzestupná tendence výkonu – od nejhoršího prvního zápasu (útok 11 SO na pět směn) po soustředěnou aktivní hru v posledním zápase (útok 3 SO za 4 směny).

 

autor:        Jan Pinkava