V Chomutově jsme sahali po prvním místě, ale marně...

25.06.2013 20:49

Chomutov je pro nás ze všech pořadatelů interpohárových klání nejdál, proto jsme tento turnaj až do letoška vynechávali. Před touto sezonou však Kouč rozhodl, že k Bobrům letos pojedeme. Po sobotě to s našimi ambicemi nevypadalo nijak valně, ale v neděli jsme za to vzali a nakonec se i Bobři báli, aby nepřišli o první místo. Jel s námi opět Laďa Reichman – posila ze Severu Brno, který se hlavně v neděli ukázal ve skvělém světle. Pálil jeden homerun-run za druhým a velkou měrou se podílel na našem druhém místě. Premiéru si odbyla naše dlouholetá fotografka a fanynka Betty Straškrábová, v zápase proti Teplicím jí ale nadhazovač nadal moc šancí. Parádní kousek si také pro diváky připravil Jiří Silnica – ve finále odpálil svůj první a celkově druhý buldočí grand slam!!

autor:        Standa

Prvním naším soupeřem byli sympaťáci ze Sezimova Ústí, jedni z tradičních účastníků Interpoháru. Hladoví Hroši mají ve svém středu několik ostřílených ligových hráčů, které tentokrát doplnili nováčky a dokonce jednou kadetkou. Zápas se pro nás od začátku vyvíjel dobře, vedení 5:2 před poslední směnou a dobrý výkon celého týmu během zápasu nám dávali určitý klid. Nemělo to ale skončit tak lehce. Při dvou outech odpálili Hroši dlouhý míč do pravého pole na Perníka. Po dlouhém běhu mu míč bohužel při chytání vypadl z rukavice, což znamenalo několik bodů pro Jihočechy, následovaly další odpaly a otočení stavu na 5:7. V dohrávce se nám podařilo přidat pouze jeden bod a tak jsme i úvodní a velice pěkný zápas prohrál.

Dalším soupeřem byl domácí tým, který už je po třech celkových vítezstvích v letech 2010, 2011 a 2012 fenoménem Interpoháru. Zkušenosti se projevily a Bobři vyhráli 7:2.

Následovala asi hodinová pauza a souboj s velkým rivalem (alespoň teda pro mne) – s Mistrálem Praha. Zápas to byl velmi vyrovnaný, dominovali spíše nadhazovači, ale naše chuť po prvním turnajovém vítězství, které pro nás bylo klíčové, byla nesmírná. V zápasech Bulldoků a Mistrálu nedal vítězný tým, kromě jediné výjimky, víc než tři body. Stejně tomu bylo i tentokrát. Vyhráli jsme 3:1 a těšili jsme se na poslední sobotní zápas s týmem Teplic, který se jevil do té doby velmi hratelný.

Pánové z Teplic, kteří poskládali tým po několika letech, se ale bohužel svezli do kadaňských kolejí. Na zápas proti nám si pozvali druholigového nadhazovače ze Spectra Praha a catchera ze Sezimova Ústí, který hraje extraligu s týmem Eagles Praha. Ano, pro nás je to určitě zajímavá zkušenost, hrát proti takovým hráčům, ale principiálně v rámci zápasů Interpoháru je to špatně. Už dva roky se řeší situace s Kadaní, která přijede na turnaj pouze s několika lidmi a většinu zápasů za ně odehrají jiní hráči, většinou chomutovští, a na nedělní zápasy už třeba původní hráči vůbec nenastoupí. Chápu, že je problém sehnat alespoň 9 lidí a odehrát spoustu zápasů během dvou dnů, proto nemám nic proti půjčování hráčů. Právě naopak, toto pravidlo se mi na Interpohárech líbí. Řada týmů, včetně nás na některých turnajích, by jinak nemohla vůbec na turnaj přijet a ty by se tak nehrály, nebo hrály pouze mezi několika málo soupeři. Půjčování hráčů by ale mělo mít nějaký řád i na turnaji, který je „bez pravidel“. Můj názor je takový, že půjčení hráči by neměli hrát na tak klíčových postech, jako jsou nadhoz a catcher. Nic nenamítám proti tomu, kdyby měli nastoupit kdekoli jinde v poli, ale post číslo jedna a dva by si měl každý tým obsadit ze svých zdrojů. Na toto téma už jsem mluvil hodně, myslím, že vedení Interpoháru zaznamenalo tento názor i z jiných stran a do příští sezóny zavede určitá opatření. Zápas s Teplicemi jsme tedy prohráli 5:1 a naše otrávení z přístupu soupeřů ještě o to větší, když se pak nechali slyšet, že další hrací den nepřijedou. To je prostě sprosté jak vůči soupeřům, tak vůči pořadatelům turnaje. „Na toto téma se už vedla, a určitě ještě povede, nejedna debata. Samozřejmě chápu obě strany, ale je fakt, že při vyrovnanosti týmů na Interpohárech může jeden zápas rozhodovat o celkovém umístění. Pro nás naštěstí utkání s Teplicemi nic neřešilo, ale jindy může takovýto zápas míchat pořadím. Pak by stálo za zvážení, pokud nezrušit výsledky s takovýmto soupeřem, u kterého ani nemáte jistotu, jestli se v neděli ráno vůbec sejde. Kdyby se tentokrát neposkládali tatínkové od rodin, tak by neměl Mistrál v neděli s kým hrát, což je zas nespravedlivé jak vůči nim, tak vůči ostatním účastníkům turnaje.“, říká Kouč.

Po sobotě jsme si tedy se třemi prohrami a pouze jednou výhrou moc nevěřili na kvalitní umístění, i když naše hra nebyla vůbec špatná.

Zásadní byl pro nás nedělní první zápas proti kadetům z Chomutova. Ti byli doplnění několika hráči, kteří ale museli mít ve jméně písmeno K. Zajímalo by mne, čím nás ještě v budoucnu harcíři ze severních Čech překvapí. Tento zápas jsme jasně vyhráli 15:4, ve skupině jsme skončili na třetím místě a v semifinálovém souboji jsme narazili opět na Sezimovo Ústí. Tentokrát už jsme zápas s Hladovými Hrochy drželi od začátku pevně v rukách a vítězství jsme si už nenechali utéct. Výhra 11:2 nás posunula do finálového klání proti očekávanému soupeři – Chomutovu B.

Do zápasu jsme nevkročili moc dobře, hned v první směně jsme nechali Bobry čtyřikrát skórovat. Na to si ale nachystal odpověď Silnic. Ten při obsazených metách odpálil tzv. grand slam, čímž srovnal na 4:4. V další směně se nám dokonce podařilo převážit misky vah na moment na naši stranu jedním doběhem, ale Bobři se na nás za moment dotáhli. Na konci hrací doby tak byl stav utkání 5:5 a následovalo prodloužení. To se neslo v duchu začátku zápasu, Chomutov nám dal, po několika našich chybách, dokonce 6 bodů, na které jsme už nedokázali odpovědět. Skóre jsme pouze upravili na konečných 11:7 a na Moravu si tak odvezli pomyslné stříbrné medaile.

„S naším výkonem během turnaje jsem velmi spokojený. Odehráli jsme slušná utkání, hráči přistupovali ke hře zodpovědně, soustředěně a naplno. Výborně fungovala spolupráce coach - pálkař, v tomto ohledu registruju výrazné zlepšení oproti minulým sezónám. Je třeba ještě zapracovat na technických odpalech, tím myslím punche, slapy apod. Neschopnost takto odpálit v určitý moment zápasu nás limituje v lepších výkonech. Atmosféra během zápasů i po nich byla výborná, radost hrát.“, hodnotí vedoucí Budloků Stanislav “Kouč“ Straškrába.