Softballové turnaje 2008

Letos se účastníme INTERPOHÁRU v Brně - příprava na sezónu. A sami organizujeme ve spolupráci s Lázněmi Lednice 2. ročník LÁZEŇSKÉHO SOFTBALLOVÉHO TURNAJE.

ČESKÝ SOFTBALOVÝ POHÁR                               Fotky

            Tak jsme se dočkali a v sobotu 10. 5. jsme konečně poznali kvalitu 2. ligy na vlastní kůži. V prvním kole Českého softbalového poháru jsme se utkali s PV (Přírodní vědy) Praha, loňským finalistou 2. ligy.
             V 15,00 na prosluněném lednickém hřišti zahájil Radek Tůma (mezinárodní rozhodčí) naše klání. Jako domácí jsme začínali v poli. Prvním pražským pálkařům se na Markovy nadhozy zadařilo a ve spojení s chybami našeho vnitřního i vnějšího pole, soupeř dosáhl 9 bodů. Nám se podařilo po Šmoulinkově dvoumetovém odpalu stáhnout dva body. Ve druhé směně si Pražáci připsali další 3 body, víc doběhů jsme jim už nepovolili. Za nás, ve čtvrté směně, ještě doběhl Silnic, a tak upravil skóre na konečných 12:3 pro PV Praha.
            I přes porážku hodnotím náš výkon kladně. Největší problémy nám působil soupeřův nadhoz, s jakým jsme se doposud nesetkali. Problémy na pálce jsou naší starou bolestí, kterou se nám snad pomocí tunelu a nadhazovacího stroje podaří postupně vyléčit. Jak na Interpoháru, tak i v tomto zápase jsme měli problémy se začátkem zápasu. Je potřeba na tréninku zapracovat na souhře. Mám pocit, že se první směnu v poli hledáme a děláme zbytečné chyby. Od druhé směny byly na hřišti dva vyrovnané týmy. Je příjemné, že se můžeme opřít o Markův nadhoz a i práci vnitřních polařů. Vnější polaři budou potřebovat doladit pohyby po hřišti a to jak při odpalu, tak i bez něj. Musím pochválit Gajdoše, který první směnu odchytal a to bez vážnější chyby.

INTERPOHÁR BRNO                                        Fotky

 O víkendu 26. - 27. 4. jsme se účastnili kvalitně obsazeného turnaje v Brně. Týmy, které na turnaji hrály obsazují pravidelně přední příčky oblastních soutěží a mnohé již měly druholigové zkušenosti. Rozpis turnaje nám na sobotu přiřkl Pardubice B, Klackaře z Kostelce nad Orlicí a Univerzitu Brno (našeho ligového soupeře).

Cílem naší účasti bylo rozehrát se před začínající sezónou, vyzkoušet různé varianty složení týmu a procvičit přijímání signálů. Vzhledem ke kvalitě soupeřů jsme neočekávali vyšší umístění.

Sobota

Lednice - Pardubice

Začátek zápasu vyzněl ve prospěch soupeře. V obraně jsme udělali několik chyb  a ty vedly k šestibodovému náskoku Pardubic. Od třetí směny se naše obrana vyladila a zastavila nápor, v útoku se nám podařilo 3x skórovat. Konečný výsledek po kvalitní hře - 6 : 3 pro Pardubice.

Lednice - Klackaři

I tento zápas měl podobný začátek jako 1. utkání. Na nadhozu měl premiéru náš nový nadhazovač - Šmoulinka. V prvních dvou směnách soupeř dosáhl 8 bodů. Další směna byla výrazně poznamenána vydatným deštěm, který výrazně ovlivnil jak nadhoz, tak zpracování odpaléných míčů. Před naším nástupem na pálku byl zápas pro déšť přerušen. Starty po odpalu i běh po metách byly místy spojeny s klouzánm jako na klouzačce. Někteří buldoci se postupně obalovali blátem, takže místo modrých, měli hnědé dresy. Soupeři se podařilo načasovat se na naše nadhozy a dělat dvoumetové odpaly. Konečný výsledek - 24 : 5 pro Klackaře neodpovídá našim současným možnostem.

Lednice - Univerzita

Tento zápas byl z naší strany spojen s očekáváním přímé konfrontace s loňským vítězem a letošním favoritem naší ligy. Brno nenastoupilo s nejsilnější variantou na nadhozu, ale sestava v poli byla kvalitní. Naše sestava také nebyla ideální. První nadhazovač - Mara a první meta - Snovik bojovali s horečkou (Snovik ani nenastoupil). Přesto Marek odházel vynikající zápas, ve kterém jsme soupeři povolili bodovat pouze v 1 směně. Přesto jsme opět prohráli, tentokrát 7 : 4. Tento zápas byl z naší strany nejpovedenější. Byli jsme už sehraní, a také nejkoncentrovanější.

Neděle

V neděli nás čekal boj o celkové 5. místo. Za soupeře nám sobotní zápasy přiřadily Pardubice a Indians Raču (ligový soupeř). Na soupisce nám chyběl Marek, Snovik a Vojta. I když jsme původně na nedělní zápasy plánovali nejsilnější - ligovou sestavu, museli jsme hrát ti, kteří jsme zůstali (rovných 9).

Lednice - Rača

Úvodní směny jakoby z oka vypadly sobotním. Indiani nás zaskočili silným nadhozem a 4x bodovali. Víc jsme jim už ale nedovolili a ve třetí směně vyrovnali. Čtvrtá směna přinesla na naše konto další 2 body, které už soupeř nedokázal stáhnout, díky naší kvalitní obraně. Po páté směně jsme se radovali z prvního letošního vítězství. Byl to pro nás značný úspěch, protože Indiáni hráli v silné sestavě, my ve značně oslabené a i tak jsme dokázali soupeře udolat.

Lednice - Pardubice

V euforii předchozího vítězství a nenarušení naší souhry v důsledku znemožnění střídání jsme od začátku Pardubice k ničemu nepustili a zvítězili jsme 12 : 2. Tímto vítězstvím jsme obsadili konečné 5. místo na turnaji, které bylo příjemným, ale zaslouženým bonusem.

Hodnocení:

Ze stabovených cílů jsme beze zbytku splnili rozehrání se a hru s různými variantami týmu. Zjistili jsme, že jsme schopni se v jakékoli sestavě během dvou směn sehrát a svůj výkon postupně zlepšovat. S přijímáním signálů a jejich plněním určitě nemůzeme být spokojeni. Nejen že někteří signály vůbec nepřijímají,  jiní, kteří je náhodou přijmou, je nejsou schopni splnit, protože jim nerozumějí, a nebo nejsou dostatečně kvalitní na pálce. Je i vyjímka, která mě překvapila - Vojta, a pak některé jistoty, které ale měly občasné výpadky - proto je nebudu jmenovat, všichni víme o koho jde. Musím nasypat popel i na svoji hlavu, protože při obsazené první mětě dál signál na sqeez play není zrovna rozumné :-D .

Celkově můžeme být s naší účastí na turnaji spokojeni, splnila vše co jsme očekávali, ukázala nám, že jsme schopni hrát vyrovnané zápasy s kvalitními soupeři a že náš vytyčený cíl - účast v baráži o druhou ligu, není nereálný. Také se v neděli ukázalo, že máme druhého nadhazovače, který je schopen kvalitně odházet i těžší zápasy.

Kouč Standa